דף הבית אודות לקוחות המלצות דרושים צור קשר
שבלולי דרמטי
שבלולי בטבע
שבלולי מספר סיפורים
שבלולי בחו"ל
שבלולי, אני וסביבתי
שבלולי רב תחומי
סקרנות מדעית
השכרת ערכות להצגות לילדים
המיוחדים שלנו
הצגות ילדים מומלצות
פעילויות מיוחדות מומלצות
פעילויות מיוחדות לפי הזמנה
תכניות פדגוגיות מתמשכות
שבלולי משחק עם חברים
יסודות פיתוח משחקי מחשב, ד-ה

שבלולי משחק עם חברים

פעילויות והפעלות לילדים-משחקים לילדים קטניםשבלולי משחק עם חברים.


בפעילויות חוג זה, יחשפו הילדים למשחקי חשיבה שונים ייחודיים, וילמדו את "שפת המשחקים", המכוונת למשחק הוגן, תקשורת בין-אישית בלתי אלימה ולמתן כבוד לחברים המתמודדים במשחק.

 

  

 

 

מטרות התכנית:


*  ללמד הילדים להתייחס לחברים למשחק בכבוד.
*  ללמד הילדים להתייחס למשתתפים הנוספים במשחק כאל חברים-מתמודדים ולא כאל אויבים.
*  להקנות שפה וקודים התנהגותיים אשר ישפרו התקשורת הבין-אישית, במהלך המשחקים ובגן בכלל, וישפרו את האקלים הגני.
*  ללמד הילדים ליהנות מהתהליך, ולא רק מהתוצאה הסופית: "ניצחתי או הפסדתי".
*  להפגיש הילדים עם משחקים מיוחדים, אשר לרוב אינם נמצאים בגן הילדים ומעודדים לחשיבה יצירתית, מחדדים ומשפרים את הזיכרון החזותי ("סוכריות"), מזמנים תכנון, פתוח ושיפור יכולת הויסות בכף היד והאצבעות ("ערימת חיות"), פתוח מיומנויות שפה וחשיבה ומיומנויות חברתיות שונות ("מי אני ומה שמי"), ועוד...

 

 

פעילויות והפעלות לילדים-משחקים לילדים קטנים

מבנה קבוע של החוג:


מבנה החוג קבוע ובו התחלה, אמצע וסיום, על מנת לאפשר לילדים לצפות במתרחש ולהכיר הכללים. יחד עם זאת, בכל פעילות, יפגשו הילדים משחקי חשיבה חדשים ושונים, שבאמצעותם יתבקשו בכל פעם להיענות לאתגרים מחשבתיים אחרים.

 

 

 

 

חלק ראשון: פתיח

 
*  שיר החוג - כל פעילות תתחיל בשיר החוג, אשר יזכיר בצורה קלילה וקליטה את מטרות החוג, במיוחד את הדרך בה משחקים, תוך שימת דגש על מתן כבוד הדדי אחד לשני, ושמירה על אוירה שקטה ותרבותית.

 

*  "רגע עם אופניק ושיתופניק" – את חלקה הראשון של הפעילות פותחים באופן קבוע שתי בובות "אופניק" ו"שיתופניק" אשר מציגות סימולציה של מצבים אליהם נקלעים הילדים סביב משחקי קופסא. בכל מפגש יעלה נושא אחר (מי אוסף? המתנה בסבלנות לתור   שלי, לדעת להפסיד בכבוד וכד') עמו מתמודדים הילדים סביב השולחן , ובאמצעות שתי דמויות הומוריסטיות אלה, ילמדו הילדים את "שפת המשחקים". כל אחת מהדמויות מאפיינת באופן קבוע דפוס שונה של התנהלות תקשורתית.

 

*  הסבר על המשחקים - המנחה יראה לילדים את שלושת המשחקים הנכללים בערכת הפעילות, ויעבור עימם על חוקי כל משחק ומשחק. יזמין בכל פעם קבוצת ילדים מהגן אשר ידגימו את אופן המשחק.

 

 

חלק שני: "בואו נשחק"


*
 "בואו נשחק" – חלוקת הילדים לקבוצות הקבועות והושבתם סביב המשחקים. כל חבר בקבוצה ילחץ יד לחברו ויאחל לו: "משחק נעים"/"אני מקווה שתהנה לשחק".
בשלב זה ישחקו הילדים במשחקים, כשהמנחה עובר ביניהם מסביר/מנחה/ובודק שהילדים הפנימו והבינו כיצד לשחק במשחקים עצמם. בחלק זה של הפעילות, יחזק ויעודד המנחה ילדים שפועלים על פי "שפת המשחקים" ויחלק להם "חייכנים" ואף יעביר הגביע לשולחנות של הקבוצות ששומרות על הכללים. לאחר כ 10 דקות, יוחלפו המשחקים בין הקבוצות, ושוב יוזמנו הילדים לשחק במשחק החדש, תוך שהמדריך עובר ביניהם ובודק שחוקי המשחק ברורים. ושוב, לאחר כ 10 דקות, יוחלפו המשחקים.

 

*  "בואו נאסוף" – לקראת סיום, תתבקש כל קבוצה לאסוף את חלקי משחקה ולהניחו במרכז השולחן. בכל קבוצה ילחצו הילדים ידיים אחד לשני לאות סיום המשחקים ביניהם. (בסגנון: "היה לי נעים לשחק איתך"...)

 

 

חלק שלישי: "כמעט סיימנו..."

 

*  סיכום פעילות – בחלק זה של הפעילות ישתפו הילדים את המנחה האם נהנו לשחק במשחקים, האם היה משחק ממנו נהנו במיוחד, האם היה להם נעים לשחק עם חבריהם: במידה שכן, יופנו הם לומר זאת ישירות לחבר/ה. במידה שלא: גם כן יוזמנו, להסביר בצורה נעימה, מה גרם להם להרגיש לא נוח. המנחה עצמו, ישתף הילדים האם היה נעים לעבור בין שולחנות הגן ולראותם משחקים, יוכל לציין לשבח ילדים אשר כיבדו את "שפת המשחקים" וכן ייתן משוב על הלוח לקבוצה/ות ששמרו על הכללים ושיחקו בצורה נעימה ותרבותית.

 


*  
שיר סיום – רגע לפני סיום, ישירו הילדים שיר פרידה שנושאו: העיקר במשחק הוא לשחק וליהנות: לפעמים מנצחים ולפעמים מפסידים, אבל הכי חשוב הוא לשחק עם חברים כמו חברים.

 


האמצעים הטכניים:


בכל פעילות מתוך 10 המערכים, מקבל המנחה:


* מערך כתוב ומפורט.
* ערכת פעילות הכוללת: 9 משחקים המותאמים לגיל הילדים ולכמות הילדים בגן.
* חייכנים – לחיזוק חיובי של ילדים המשחקים בדרך נעימה ולפי כללי המשחקים.
* גביע נודד – לחיזוק חיובי של קבוצה, שמכבדת את "שפת המשחקים".

 


התאמה לגיל:


* התכנית מותאמת לגילאי שלוש עד שש.
* בכל ערכת פעילות משחקים המותאמים הן לילדים הצעירים והן לבוגרים
  יותר.


פעילויות והפעלות לילדים-משחקים לגילאי 3-6