דף הבית אודות לקוחות המלצות דרושים צור קשר
שבלולי דרמטי
שבלולי בטבע
שבלולי מספר סיפורים
שבלולי בחו"ל
שבלולי, אני וסביבתי
שבלולי רב תחומי
סקרנות מדעית
השכרת ערכות להצגות לילדים
המיוחדים שלנו
הצגות ילדים מומלצות
פעילויות מיוחדות מומלצות
פעילויות מיוחדות לפי הזמנה
תכניות פדגוגיות מתמשכות
שבלולי משחק עם חברים
יסודות פיתוח משחקי מחשב, ד-ה

פעילות דרמטית יצירתית בגיל הרך

 

39808529_s פעילות דרמטית יצירתית בגיל הרך - מהי תורמת לילד?

פעילות של דרמה יוצרת בגיל הרך היא אחד מהכלים המתאימים לפיתוח היצירתיות של הילדים תוך נתינת מקום להבעת רגשותיהם ומחשבותיהם במגעם עם ילדים אחרים ועם העולם הסובב אותם.
עולם המשחק מאפשר להם להביע את עצמם בעזרת כלים מוחשיים, מאפשר להם להשליך את הבעיה המדוברת על דמות אחרת-אדם / בעל חיים / חפץ וכך להתמודד ביתר קלות עם הפחדים, הכעסים והתהיות שלהם.


הכלים המוחשיים שפעילות הדרמה מעניקה לילדים כמו: מלל, תרגילי משחק ותנועה, מוסיקה, שימוש בבובות וכדומה עוזרת להם לבטא את עצמם ואת עולמם הפנימי ומהווה כלי "ניקוז ועיבוד" לרגשות שונים.
באמצעות המשחק הילד מתנסה בחוויות שונות הלקוחות מעולמו הקרוב, לומד דברים חדשים ומפתח את היצירתיות שבו. הצורך להביע את עצמנו דרך המשחק נטועה בטבע האנושי. זו היתה אחת הדרכים החשובות להעברת מידע לאנשים נוספים, דרך סיפור ומשחק.

במהלך המשחק הילד מפעיל את דמיונו, המשמש אחד המרכיבים המשמעותיים בפעילות הדרמטית שלו. דמיונו בנוי על חוויות מוחשיות אותן הוא מעלה מן הזיכרון ועומק החוויה מושפע ממידת ההפעלה של כל החושים בעת התרחשותה כגון להסתכל, לשמוע, לחוש ולהקשיב. לכן תפקיד האביזרים הסובבים את הילד, יש בהם כדי לפתח את הדמיון והדרמה היוצרת.

ArticlePic2

במהלך המשחק נוצרים יחסי גומלין בין הילד ושאר הילדים המשחקים. כל אחד מביא את עולמו הפנימי, את הידע שלו, את חוויותיו, מחשבותיו ונוצרת אינטראקציה מעניינת המעשירה את הילדים המשתתפים בה. הם צריכים להתמודד רגשית, מילולית, מחשבתית עם סיטואציות שונות היכולות להעניק להם חוויות חדשות, לעבד חוויות ישנות, להציע הסתכלות שונה על סיטואציות שונות ובכך לתרום, בין השאר, להתפתחות תקינה ובריאה.

הפעילות הדרמטית עוזרת בטיפוח יצירתיות בגיל הרך.
פיתוח חשיבה יצירתית בהתייחס לפיתרון סיטואציה מסויימת בדרכים שונות, העלאת אסוציאציות, ספונטניות, ביטוי עצמי, דמיון, גמישות, בחירה עצמית. תהליך הלמידה והחקירה של הילד ע"י התנסות עצמית ויצירת דברים חדשים.

 

articlePic3

 

..............................................................................................................................................

העברת תכנים בדרך חוויתית-יצירתית, כמו דרך דרמה, מתאימה מאוד לגיל הרך

ומאפשרת לו התמודדות ברמות קושי שונות עם העולם הסובב אותו.

 ..............................................................................................................................................

 

הצגות ילדים מומלצות  |  הצגות ופעילויות  |  פעילויות לפי הזמנה


הערה
המאמר נכתב בהשראת המאמר של דבורה חדד -

"שילוב דרמה יוצרת בתכנית הלימודים לגיל הרך"